Про іпотеку і строки давності

Верховний Суд України про іпотеку і строки давності

5 липня 2017 р. 369/5865/15-ц Судові палати у цивільних та господарських справах Верховного Суду України

«…за змістом статті 267 ЦК України сплив позовної давності сам по собі не припиняє суб'єктивного права кредитора, яке полягає в можливості одержання від боржника виконання зобов'язання як у судовому порядку, так і без використання судового примусу. Зокрема, суд не має права застосовувати позовну давність інакше, як за заявою сторін, і без такої заяви може задовольнити позов за спливом строку позовної давності (частина третя цієї статті). У разі пропущення позовної давності та наявності заяви сторони про її застосування суд може визнати причини пропущення поважними та прийняти рішення про задоволення позову (частина п'ята цієї статті). Крім того, навіть після спливу позовної давності боржник може добровільно виконати зобов'язання і таке виконання закон визнає правомірним, здійсненим за наявності достатньої правової підстави (частина перша цієї статті), установлюючи для особи, яка виконала зобов'язання після спливу позовної давності, заборону вимагати повернення виконаного.

Отже, ЦК України не визнає сплив позовної давності окремою підставою для припинення зобов'язання. Виконання боржником зобов'язання після спливу позовної давності допускається та визнається таким, що має достатню правову підставу. Пропущення позовної давності також не породжує права боржника вимагати припинення зобов'язання в односторонньому порядку (частина друга статті 598 ЦК України), якщо таке його право не встановлено договором або законом окремо.

Таким чином, зі спливом позовної давності, навіть за наявності рішення суду про відмову в позові з підстави пропущення позовної давності, зобов'язання не припиняється.

Відповідно до приписів статті 575 ЦК України та статті 1 Закону України «Про іпотеку» іпотека - це окремий вид застави, вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду (частина перша статті 3 Закону України «Про іпотеку»). Вона має похідний характер від основного зобов'язання і за загальним правилом є дійсною до припинення основного зобов'язання або до закінчення строку дії іпотечного договору (частина п'ята статті 3 цього Закону).

Підстави припинення іпотеки окремо визначені в статті 17 зазначеного Закону. Зміст цієї статті дає підстави для висновку, що припинення іпотеки можливе виключно з тих підстав, які передбачені цим Законом.

Так, згідно з абзацом другим частини першої статті 17 Закону України «Про іпотеку» іпотека припиняється у разі припинення основного зобов'язання. Натомість такої підстави для припинення іпотеки, як сплив позовної давності до основної чи додаткової вимог кредитора за основним зобов'язанням, цей Закон не передбачає.

Проаналізувавши положення статті 17 Закону України «Про іпотеку» у взаємозв'язку зі статтями 256, 266, 267, 509, 598 ЦК України, судові палати у цивільних та господарських справах Верховного Суду України дійшли такого висновку.

Якщо інше не передбачене договором, сплив позовної давності до основної та додаткової вимог кредитора про стягнення боргу за кредитним договором і про звернення стягнення на предмет іпотеки (зокрема, й за наявності рішення суду про відмову в цьому позові з підстави пропущення позовної давності) сам по собі не припиняє основного зобов'язання за кредитним договором і, отже, не може вважатися підставою для припинення іпотеки за абзацом другим частини першої статті 17 Закону України «Про іпотеку».

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 15 травня 2017 року у справі № 6-786цс17».


Сподобалась стаття?

Поділіться інформацією з друзями

Детальніше про калькулятори, які можуть бути корисними для вас:

Калькулятор строку позовної давності

★★★★★ 4.83 (6)

За допомогою онлайн калькулятора строку позовної давності ви можете розрахувати дати строків онлайн. Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого права або інтересу

Категорія: Строки та терміни

Останні відгуки (12 відгуків):

l☆☆☆☆☆☆☆☆☆@☆☆r.net, залишено 06.02.2024, 16:42

Дякую, допомогли впевнитеся у правильному розрахунку.

incognoto, залишено 27.11.2023, 09:43

Чудовий калькулятор! Але чи можливо додати при розрахунку дату подання позову? Щоб можна було розраховувати не на день проведення розрахунку, а на певну дату.

Відповідь Calculator.In.Ua

Доброго дня. Для розрахунку на певну дату (дату подання позову) скористуйтесь юридичним або  професійним калькуляторами

t☆☆☆☆☆☆☆@☆☆r.net, залишено 21.11.2023, 16:58

Дуже просто і зручно, дякую!

Калькулятор процесуальних строків

★★★★★ 5 (1)

За допомогою онлайн калькулятора процесуальних строків ви можете розрахувати дати виконання процесуальних дій. Процесуальний строк - це певний відрізок часу, який встановлюється законом або призначається судом для виконання певних процесуальних процедур судочинства

Категорія: Строки та терміни

Останні відгуки (2 відгуки):

incognoto, залишено 27.06.2024, 10:46

Спасибо, часто пользуюсь.

incognoto, залишено 11.03.2024, 01:29

удобно, помогает при контроле соблюдения сроков

Детальніше про приклади:

Корисні статті:

2021-11-16

Строки позовної давності під час дії карантину (COVID-19) за цивільними зобов'язаннями

Під час дії карантину, строки позовної давності розраховуються з урахуванням заходів щодо коронавірусної хвороби (COVID-19)

2021-11-16

Строки позовної давності під час дії карантину (COVID-19) за трудовими відносинами

Під час дії карантину, строки позовної давності за трудовими відносинами розраховуються з урахуванням заходів щодо коронавірусної хвороби COVID-19

2021-11-16

Строки позовної давності під час дії карантину (COVID-19) за сімейними відносинами

Під час дії карантину, строки позовної давності за сімейними відносинами розраховуються з урахуванням заходів щодо коронавірусної хвороби COVID-19

2020-08-28

Право сторін визначати у договорі розмір санкцій за прострочення виконання зобов'язання і строки їх нарахування

Законодавець передбачив право сторін визначати у договорі розмір санкцій за прострочення виконання зобов'язання і строки їх нарахування.

2020-09-10

Про правильність нарахування пені та обчислення строку позовної давності

Про правильність нарахування пені та обчислення строку позовної давності для її стягнення внаслідок порушення строків оплати