Українська
Без перекладуПідказки з перекладом
Спливаючі підказки з перекладом з'являються під час наведення курсору на іконку . На сенсорних екранах для визову підказки виконайте одинарний тап на відповідну іконку.
Для того, щоб запропонувати свій варіант перекладу, виконайте подвійний клік/тап на відповідній іконці, або Ctrl + клік.
У разі показу перекладу у тексті сторінки, для того, щоб запропонувати свій варіант перекладу, виконайте подвійний клік/тап на відповідному блоці перекладу, або Ctrl + клік.
Стаття 54. Контроль правильності визначення митної вартості товарів
Митного кодексу України
Стаття 54. Контроль правильності визначення митної вартості товарів
Митного кодексу України
Стаття 54. Контроль правильності визначення митної вартості товарів
Митного кодексу України
1. Контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
2. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
3. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
4. Митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов’язаний:
1) здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;
2) надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана;
3) надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих у разі коригування митної вартості, а також щодо підстав здійснення такого коригування;
у разі визнання митним органом заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю;
у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом;
у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу.
5. Митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право:
1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості;
2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості;
3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів;
4) проводити в порядку, визначеному статтями 345-354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску;
5) звертатися до митних органів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості;
6) застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю.
6. Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:
1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;
2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;
3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу;
4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
7. У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Показати перелік статей Митного кодексу України
Професійний юридичний калькулятор
штрафних санкцій
Професійний юридичний калькулятор
інфляційних нарахувань, процентів та пені
Юридичний калькулятор
штрафних санкцій
Юридичний калькулятор
інфляції, процентів та пені
Професійний юридичний калькулятор
штрафних санкцій за житлово-комунальні послуги
16 серпня 2016 року Справа № 910/29752/15 Вищий господарський суд України
«Одним із видів господарських санкцій згідно з
Виходячи з правових основ виникнення неустойки вона буває:
- імперативною (законною);
- договірною.
Пенею називається неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання і береться за кожен день прострочення виконання платежу.
Однак на практиці пеня застосовується також при простроченні виконання інших зобов'язань, наприклад поставки товару.
Як розрахувати пеню за прострочення виконання зобов'язання?
Для розрахунку пені за несвоєчасне виконання зобов'язань необхідно виконати наступні дії:
Відкрийте калькулятор пені.
Інфляція – термін, який ми часто чуємо у звістках та розмовах, але чи знаємо ми справжній сенс цього поняття? Інфляція є важливим фактором у господарському житті будь-якої країни, вона впливає на наші гаманці та національну економіку загалом. Давайте розберемося, що це таке та яку роль відіграє Індекс інфляції в Україні.Що таке інфляція? Інфляція – це зростання рівня цін на товари та послуги в економіці. Якщо ціни на продукти збільшуються, то наші гроші стають менш вартісними, а купівельна спроможність падає. Основною причиною інфляції є надмірне збільшення грошової маси в обігу відносно кількості товарів і послуг, що доступні для придбання.Чому інфляція важлива? Може здатися, що трохи інфляції – це навіть добре, адже компанії зможуть підняти ціни на свою продукцію та послуги, отже, збільшиться їхній прибуток. Але висока інфляція має негативний вплив на економіку та суспільство. Вона порушує стабільність цін, ускладнює планування бюджетів для родин та бізнесів, зменшує купівельну спроможність громадян, а також може стимулювати швидку зміну грошових активів, що збільшує ризики на фінансовому ринку.Індекс інфляції в Україні: визначення та важливість Індекс інфляції – це важливий інструмент, який відображає зміну рівня цін на споживчі товари та послуги в країні. Він допомагає відслідковувати та аналізувати динаміку інфляції в часі. Український індекс інфляції обчислюється на основі кошика товарів та послуг, які представляють споживчу корзину українців. Як індекс інфляції визначається? Індекс інфляції обчислюється на основі середньозваженого зростання цін на різні товари та послуги. Ваги при цьому надаються відповідно до їхньої важливості у споживчому кошику. Цей індекс показує, наскільки змінилися ціни порівняно з попереднім періодом.Роль індексу інфляції в економіці УкраїниІндекс інфляції є важливим інструментом для визначення економічної стабільності та контролювання грошової політики країни. Уряд та Національний банк використовують індекс для прийняття рішень щодо встановлення процентних ставок, регулювання грошової маси та інших економічних заходів, які впливають на інфляцію та загальну економічну ситуацію.Висновок Інфляція – це важливий економічний явище, яке впливає на життя кожного громадянина та стан національної економіки. Індекс інфляції в Україні допомагає відслідковувати зміни цінової динаміки та є ключовим інструментом для регулювання грошової політики країни. Розуміння цих понять допомагає нам краще сприймати економічні події і впливати на своє фінансове майбутнє.
Для договірної практики та практики правозастосування сама лише назва тієї чи іншої санкції, вжита в тексті договору, практичного значення не має. Головоне, чим вона є реально.
26 липня 2017 року Справа № 908/3058/16 Вищий господарський суд України
Умова про стягнення пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченого товару за кожен день прострочення, до повного виконання сторонами своїх зобовязань повністю відповідає положенням частини шостої
Умова про стягнення пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченого товару за кожен день прострочення, до повного виконання сторонами своїх зобовязань повністю відповідає положенням частини шостої
Як встановити термін нарахування штрафних санкцій за порушення грошового зобов'язання?
Професійний юридичний калькулятор
штрафних санкцій
Професійний юридичний калькулятор
інфляційних нарахувань, процентів та пені
Юридичний калькулятор
штрафних санкцій
Юридичний калькулятор
інфляції, процентів та пені
Юридичний калькулятор
інфляції та процентів згідно зі ст. 625 ЦК України
Професійний юридичний калькулятор
штрафних санкцій за житлово-комунальні послуги
Калькулятор інфляції
Калькулятор пені
Сукупна інфляція
Запитання й відповіді
Витяг із кадастру землі
Корисні посилання
Інфляція та її індекс в Україні
Військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах
Мораторій на нарахування санкцій за невчасну оплату житлово-комунальних послуг скасовано
Етапи отримання компенсації збитків, завданих в результаті порушення прав
Застосування статистики тексту в галузях науки та бізнесу
На зобов’язання повернути суму попередньої оплати поширюється дія положень ч. 2 ст. 625 ЦК України
Кілька прикладів застосування статистики тексту у маркетингу
Приклади застосування статистики тексту для аналізу відгуків користувачів та соціальних медіа
Калькулятори
Зведені санкції
Професійний юридичний калькулятор
штрафних санкцій
Юридичний калькулятор
штрафних санкцій
Окремі санкції
Калькулятор інфляції
Калькулятор процентів
за ставкою 3% річних
Калькулятор процентів
Калькулятор пені
Калькулятор пені
у розмірі подвійной ставки НБУ
Калькулятор пені
за комунальні послуги
Строки та терміни
Калькулятор
строку позовної давності
Калькулятор
процесуальних строків
Орендна плата
Калькулятор
індексації орендної плати
Податки
Калькулятор ПДВ
податок на додану вартість
Калькулятор пені
по податкам
Трудові відносини
Калькулятор
стажу роботи (вислуги)
Калькулятор
суми лікарняних
Калькулятор
мінімальних заробітних плат
Аліменти
Калькулятор
розміру аліментів
Калькулятор
індексації аліментів
Калькулятор пені
за прострочення сплати аліментів
Числа та суми
Число та сума прописом
Дні, дати та час
Калькулятор днів
між двома датами
Калькулятор дати
плюс (мінус) кількість днів
Калькулятор днів
суми чи різниці
Конвертер днів
на роки, місяці та дні
Обмін валют
Курс валют
НБУ
Найкращий курс
в банках та обмінниках
Супутні розрахунки
Сукупна інфляція
Кодифікатор списку статей
Прецедент
Copyright © 2011-2025 Calculator.In.Ua. All rights reserved. Design by Colorlib.
calculator@gmail.com