Підказки з перекладом

Спливаючі підказки з перекладом з'являються під час наведення курсору на іконку . На сенсорних екранах для визову підказки виконайте одинарний тап на відповідну іконку.Dicas de ferramentas pop-up aparecem quando você passa o mouse sobre o ícone. Nas telas de toque para chamar a dica, dê um único toque no ícone correspondente.

Для того, щоб запропонувати свій варіант перекладу, виконайте подвійний клік/тап на відповідній іконці, або Ctrl + клік.Para sugerir sua tradução, clique duas vezes / toque no ícone apropriado ou Ctrl + clique.

У разі показу перекладу у тексті сторінки, для того, щоб запропонувати свій варіант перекладу, виконайте подвійний клік/тап на відповідному блоці перекладу, або Ctrl + клік.Se a tradução for exibida no texto da página, para oferecer sua própria versão da tradução, clique duas vezes / toque no bloco de tradução correspondente ou Ctrl + clique.

Відповідальність за порушення зобов'язань за договоромResponsabilidade por quebra de contrato

Відповідальність за порушення зобов'язань за договором

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог чинного законодавства та звичаями ділового обороту.

Але, як показує практика, своєчасне і належне виконання сторонами своїх зобов'язань в даний час, скоріше, виняток, ніж правило. Тому сумлінна сторона змушена застосовувати до контрагента спеціальні заходи, спрямовані на підтримку рівня платіжної дисципліни.

Господарський кодекс України (ст. 217 ГК України) передбачає такі заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання - штрафні санкції.

Згідно ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний зробити певну дію господарського чи управлінсько господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо) або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її зобов'язання.

Види штрафних санкцій

З норми ст.230 ГК України випливає, що цей Кодекс виділяє три види штрафних санкцій: неустойка, штраф, пеня. А стаття 549 Цивільного кодексу України визначає штраф і пеню як різновид неустойки. Таким чином, ст. 230 ГК України вступає в певне протиріччя з нормами ст. 549 ЦК України, так як з її змісту випливає, що штраф і пеня мають самостійний характер. Однак що саме необхідно розуміти під такою неустойкою і як її обчислювати, ГК України не уточнює, як, втім, не розкриває і поняття "штраф" і "пеня". Більш детальна інформація міститься у вищезгаданій ст. 549 ЦК України:

1. Штраф - неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежне виконаного зобов'язання. Штраф, по суті, встановлюється за будь-яке порушення зобов'язання;

2. Пеня - неустойка, що обчислюється у відсотках пов суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Пеня встановлюється за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання боржника.

Іноді правильний розрахунок пені викликає певні труднощі, тому рекомендуємо скористатися калькулятором пені для обгрунтованого розрахунку санкції.

Однак робити висновок про те, що пеня як спосіб забезпечення виконання зобов'язань може застосовуватися виключно за порушення грошового зобов'язання, на відміну від штрафу, для якого ч. 2 ст. 549 ЦК України такі обмеження не передбачені, не можна з наступних причин.

Виходячи з ч. 4 ст. 231 ГК України для застосування штрафної санкції у вигляді грошової суми, яка визначається як процентне співвідношення до суми невиконаного зобов'язання, не потрібно, щоб зобов'язання було грошовим, необхідно лише, щоб воно мало грошову оцінку (сума зобов'язання).

Тому при регулюванні відносин щодо нарахування та стягнення штрафних санкцій за господарськими зобов'язаннями необхідно керуватися нормами Господарського кодексу (ст. 231 ГК України) як спеціальними нормами, які передбачають особливості регулювання майнових відносин у сфері господарювання.

Необхідно також відзначити, що зміст ст. 230 ГК України виключає можливість погашення штрафних санкцій майном, відмінним від грошових коштів. І в цьому також спостерігається протиріччя зі ст. 549 ЦК України, яка допускає сплату штрафних санкцій і в іншої, відмінної від грошової, формі.

Згідно ч. 2 ст. 230 ГК України суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання - споживачі, органи державної влади та місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Запитання й відповіді

Кадастровий номер на земельну ділянку

Відкрити

Корисні посилання

Інфляція та її індекс в Україні

Військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах

Мораторій на нарахування санкцій за невчасну оплату житлово-комунальних послуг скасовано

Етапи отримання компенсації збитків, завданих в результаті порушення прав

Стаж роботи та вислуга років

Застосування статистики тексту в галузях науки та бізнесу

На зобов’язання повернути суму попередньої оплати поширюється дія положень ч. 2 ст. 625 ЦК України

Кілька прикладів застосування статистики тексту у маркетингу

Приклади застосування статистики тексту для аналізу відгуків користувачів та соціальних медіа

Норми статті 1048 ЦК України та норми статті 625 цього ЦК України не можуть бути застосовані одночасно

Дивіться також:
штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань під час дії карантину про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань covid-19 штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань covid19 штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань під час карантину грошове зобов'язання порушення санкції виконання грошових зобов'язань штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань карантин про відповідальність порушення грошових зобов'язань штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань sars-cov-2 закон про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань зу про несвоєчасне виконання грошових зобов'язань відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань ковід зобов'язань" відповідальність за порушення грошового зобов'язання закону україни «про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань карантинні особливості штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань відповідальність за порушення грошового зобов'язання штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань у період карантину зу про несвоєчасне виконання грошових зобов'язань зу про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань covid

Калькулятори

Зведені санкції


Професійний юридичний калькулятор
штрафних санкцій

Юридичний калькулятор
штрафних санкцій

Окремі санкції


Калькулятор інфляції

Калькулятор процентів
за ставкою 3% річних

Калькулятор процентів

Калькулятор пені

Калькулятор пені
у розмірі подвійной ставки НБУ

Калькулятор пені
за комунальні послуги

Строки та терміни


Калькулятор
строку позовної давності

Калькулятор
процесуальних строків

Орендна плата


Калькулятор
індексації орендної плати

Податки


Калькулятор ПДВ
податок на додану вартість

Калькулятор пені
по податкам

Трудові відносини


Калькулятор
стажу роботи (вислуги)

Калькулятор
суми лікарняних

Калькулятор
мінімальних заробітних плат

Аліменти


Калькулятор
розміру аліментів

Калькулятор
індексації аліментів

Калькулятор пені
за прострочення сплати аліментів

Числа та суми


Число та сума прописом

Дні, дати та час


Калькулятор днів
між двома датами

Калькулятор дати
плюс (мінус) кількість днів

Калькулятор днів
суми чи різниці

Конвертер днів
на роки, місяці та дні

Обмін валют


Курс валют
НБУ

Найкращий курс
в банках та обмінниках

Супутні розрахунки


Сукупна інфляція

Кодифікатор списку статей

Прецедент