Судове рішення не позбавляє права на штрафні санкції

Наявність судового рішення, яке не виконане боржником, не позбавляє права на штрафні санкції. Такій висновок зробив ВСУ в постанові №311/3310/14-ц

 

"Разом з тим у постанові Верховного Суду України від 23 вересня 2015 року, наданій заявником для порівняння, міститься висновок про те, що виходячи із системного аналізу статей 525526599, 611 ЦК України, змісту кредитного договору наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконане боржником, не припиняє правовідносин сторін кредитного договору, не звільняє боржника та поручителя від відповідальності за невиконання грошового зобов'язання й не позбавляє права на отримання штрафних санкцій, передбачених умовами договору та ЦК України. Висновок судів апеляційної та касаційної інстанцій про те, що нарахування процентів за користування кредитом і пені після закінчення строку дії договору та з моменту ухвалення судового рішення до його фактичного виконання не передбачено, є неправильним.

Отже, існує невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції, що оскаржується, викладеному у постанові Верховного Суду України від 23 вересня 2015 року висновку щодо застосування у подібних правовідносинах статей 59910481054 ЦК України.

Вирішуючи питання про правильність застосування у подібних правовідносинах зазначених норм матеріального права, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить з такого.

Відповідно до статті 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі статтею 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (частини перша, друга статті 1054 ЦК України).

Згідно із частинами першою, четвертою статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

За змістом статей 525526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Положеннями статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Частиною першою статті 1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Відповідно до частин першої, третьої статті 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Виходячи із системного аналізу статей 525526599611 ЦК України, змісту кредитного договору, можна зробити висновок про те, що наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке боржник не виконав, не припиняє правовідносин сторін кредитного договору, не звільняє боржника та поручителя від відповідальності за невиконання грошового зобов'язання й не позбавляє кредитодавця права на отримання штрафних санкцій, передбачених умовами договору та ЦК України.

У справі, яка переглядається, суди встановили, що відповідно до пункту 6.6 кредитного договору боржник зобов'язаний у разі невиконання зобов'язань за договором на вимогу банку виконати зобов'язання з повернення кредиту (у тому числі простроченого кредиту та овердрафту), сплати винагороди банку (яка включає проценти за користування кредитом, у тому числі за користування простроченим кредитом та овердрафтом, плату за випуск/обслуговування платіжної картки, інші комісії та штрафні санкції).

Однак, суд апеляційної інстанції, установивши, що судове рішення про задоволення вимог кредитора боржник не виконав, дійшов помилкового висновку про припинення правовідносин сторін, що випливають із кредитного договору.

Отже, висновок апеляційного суду, з яким погодився суд касаційної інстанції, що нарахування процентів за користування кредитом та пені після закінчення строку дії договору з моменту ухвалення судового рішення не передбачено, не ґрунтується на вищезазначених нормах матеріального права".


Сподобалась стаття?

Поділіться інформацією з друзями

Детальніше про калькулятори, які можуть бути корисними для вас:

Професійний юридичний калькулятор штрафних санкцій

★★★★★ 5 (10)

За допомогою калькулятора пені, процентів та інфляційних втрат ви можете провести онлайн розрахунок ціни позову. Калькулятор враховує як продовження строків, так і мораторій на нарахування санкцій на період дії карантину та воєнного стану

Категорія: Зведені санкції

Приклади розрахунків: Приклад розрахунку інфляції, процентів та пені на суму боргу. Застосовано мораторій на нарахування санкцій за несвоєчасне виконання кредитних зобов'язань у період дії воєнного стану; з урахуванням продовження строків на період дії карантину та воєнного стану

Останні відгуки (9 відгуків):

incognoto, залишено 26.06.2023, 12:48

Доброго дня. А яким чином у даній таблиці можна вказувати строк оплати, коли мав би настати? Тобто, є лише рядок про нарахування суми і є рядок про оплату. А з якого строку рахувати прострочену заборгованість немає...

Відповідь Calculator.In.Ua

Доброго дня. Поле Дата в таблиці - це дата початку прострочення (для видаткових документів) або дата платежу (для прибуткових) відповідно

incognoto, залишено 27.03.2023, 15:12

дякую

incognoto, залишено 14.03.2023, 11:35

добре

Професійний юридичний калькулятор інфляційних нарахувань, процентів та пені

★★★★★ 5 (1)

За допомогою професійного юридичного калькулятора інфляційних нарахувань, процентів та пені за недобросовісне виконання тривалих зобов'язань ви можете провести онлайн розрахунок ціни позову. Калькулятор враховує продовження строків на нарахування санкцій на період дії карантину та воєнного стану

Категорія: Зведені санкції

Приклади розрахунків: Приклад розрахунку інфляції, процентів та пені на суму боргу. Розрахунок інфляції за методикою, яка викладена у листі Верховного Суду України "Рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ" від 03.04.1997 № 62-97р, Постановах КГС Верховного Суду України від 21.05.2019 у справі № 916/2889/13 та від 14.01.2020 у справі № 924/532/19Приклад розрахунку інфляції, процентів та пені на суму боргу. Розрахунок інфляції за методикою, яка викладена у Постанові ОП КГС Верховного Суду України від 26.06.2020 у справі № 905/21/19Приклад розрахунку інфляції, процентів та пені на суму боргу за двома постачаннями за одним договором і оплати за цими постачаннями здійснювалися окремоПриклад розрахунку інфляції, процентів та пені на суму боргу за двома договорами постачання та оплати за цими договорами здійснювалися окремо

Останні відгуки (1 відгук):

incognoto, залишено 12.03.2024, 11:05

дуже сподобалось

Юридичний калькулятор інфляції, процентів та пені

★★★★☆ 4.33 (6)

За допомогою калькулятора інфляційних нарахувань, процентів та пені за недобросовісне виконання зобов'язання ви можете провести онлайн розрахунок ціни позову. Калькулятор враховує продовження строків на нарахування санкцій на період дії карантину та воєнного стану

Категорія: Зведені санкції

Приклади розрахунків: Приклад розрахунку інфляції, процентів та пені на суму боргу з урахуванням продовження строків на період дії карантину та воєнного стану

Останні відгуки (9 відгуків):

incognoto, залишено 01.06.2023, 11:54

Доброго дня! Як можна розрахувати інфляційні втрати за різні періоди?

Відповідь Calculator.In.Ua

Доброго дня! Для розрахунку інфляційних втрат за різні періоди скористайтесь відповідним калькулятором

incognoto, залишено 16.02.2023, 16:43

Як розрахувати пеню по податках? Для цього термін 6 міс не діє, потрібно за весь період

Відповідь Calculator.In.Ua

Доброго дня! Для розрахунку пені по податках скористайтесь відповідним калькулятором

incognoto, залишено 05.12.2022, 10:59

супер

Професійний юридичний калькулятор штрафних санкцій за житлово-комунальні послуги

★★★★★ 5 (1)

За допомогою калькулятора інфляційних нарахувань, процентів та пені ви можете провести онлайн розрахунок ціни позову про стягення боргу за житлово-комунальні послуги. Калькулятор враховує як продовження строків, так і мораторій на нарахування санкцій на період дії карантину та воєнного стану

Категорія: Зведені санкції

Приклади розрахунків: Приклад розрахунку інфляції, процентів та пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг (згідно з вимогами ст. 625 ЦК України та ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги") за тривалими зобов'язаннями. З застосуванням дії мораторію; продовження строків на період дії карантину та воєнного стану (ЖЕК, ЖКП, ОСББ)

Останні відгуки (0 відгуків):

Відгуки відсутні

Детальніше про приклади:

Корисні статті:

2024-04-20

Майнові втрати та санкції

Відповідно до ч. 1 ст. 550 ЦК України право на неустойку (штраф, пеню) виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним

2024-04-20

Розрахунок пені

Пеня - це неустойка, яка розраховується у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦКУ).